Smotrom "Zlatna harfa" zaključen dvotjedni Festival svete Cecilije Varaždinske biskupije

Smotrom dječjih zborova "Zlatna harfa" na I. nedjelju Došašća 28. studenoga u varaždinskoj katedrali Uznesenja BDM zaključen je Festival svete Cecilije Varaždinske biskupije, koji je tijekom protekla dva tjedna od 14. studenoga priredio biskupijski Ured za crkvenu glazbu pod vodstvom maestra Anđelka Igreca. Uoči same smotre misno slavlje predvodio je fra Pero Kinderić, nacionalni povjerenik Vijeća franjevačkih zajednica za smotru "Zlatna harfa" u zajedništvu s izaslanikom varaždinskog biskupa vlč. Josipom Grošićem te kanonikom preč. Gustavom Kuzmićem. Liturgijsko pjevanje za vrijeme svete mise predvodio je dječji župni zbor "Ribari sv. Jakoba" iz Preloga pod ravnanjem Ljubice Crnčec te uz orguljašku pratnju mr. Igreca. U pjevanju su također sudjelovali svi pjevači koji su u cijelosti ispunili katedralu. Nakon svete mise na smotri je nastupilo 13 dječjih zborova s više od tisuću djece. Svaki zbor predstavio se s jednom duhovnom skladbom, a putem projektora predstavili su i svoje župe.

Osim "Ribara sv. Jakoba" iz Preloga pod vodstvom Ljubice Crnčec, nastupili su i dječji zbor župe Vratišinec pod vodstvom Stjepana Horvata, dječji zbor "Sv. Mihael" iz Sračinca pod vodstvom Vlatke Ivek, zbor "Isusovi prijatelji" iz Podravskih Sesveta pod vodstvom s. Karmen Hajdinjak, dječji župni zbor iz Kotoribe pod vodstvom Nikoline Virgej, zbor "Stepinčevci" iz župe bl. A. Stepinca iz Koprivnice pod vodstvom Kristine Bunić, dječji crkveni zbor "Serafini" iz Pušćina pod vodstvom Jelene Gašparlin, zbor "Martinčeki" iz župe sv. Martina iz Varaždinskih Toplica pod vodstvom s. Agate Lugarić, "Zbor svetog Josipa" iz Varaždina pod vodstvom s. Salezije Blaško, dječji župni zbor iz Mačkovca pod vodstvom Anđelka Vrbanca, dječji zbor "Leonardo" iz Goričana pod vodstvom Vesne Farkaš, zbor "Runolist" iz Kneginca pod vodstvom Maje Bobek Ivanjko, te zbor "Lahori" iz župe Sveti Ilija pod vodstvom s. Ksenije Topolovec. Na kraju smotre, koja je zaključena zajedničkim izvođenjem skladbe "Ako Krista ljubite" svim zborovima i njihovim voditeljima uručene su prigodne zahvalnice.

Inače, ova smotra "Zlatna harfa" po prvi je put bila sastavni dio biskupijskog Festivala svete Cecilije, ali nije riječ o tradicionalnoj biskupijskoj smotri koja se održava jednom godišnje u organizaciji Vijeća franjevačkih zajednica. Naime, ovogodišnja peta biskupijska smotra "Zlatna harfa" održana je već u proljeće ove godine, dok će se šesta smotra prirediti iduće godine.

Kao popratan program Festivala svete Cecilije iste je večeri u katedrali održan i koncert Varaždinskog komornog orkestra, Mješovitog zbora HRT-a i Komornog zbora Ivan Filipović sa solistima Ivanom Kladarin, Milanom Čunkom, Renatom Pokupić, Ivanom Turšićem i Antom Jerkunicom.

Jasminka Bakoš-Kocijan