Prvim dijelom smotre zborova započeo dvotjedni "Festival svete Cecilije" Varaždinske biskupije

U katedrali Uznesenja Marijina u Varaždinu u nedjelju 14. studenoga započele su središnje godišnje svečanosti crkvene glazbe u Varaždinskoj biskupiji, koje već tradicionalno u prigodi proslave nebeske zaštitnice crkvenoga pjevanja svete Cecilije priređuje biskupijski Ured za crkvenu glazbu.

Dvotjedni "Festival svete Cecilije", na kojem će nastupiti oko 1.500 crkvenih glazbenika iz Varaždinske biskupije, i ove je godine uglavnom posvećen zborskoj izvedbi klasične duhovne glazbe, a u sklopu festivala održat će se i dječja smotra "Zlatna harfa", dva koncerta, susret orguljaša i zborovođa i promocija nove pjesmarice za mlade.

Zbog većeg broja nastupajućih zborova na festivalu, koji će potrajati do 28. studenoga, glazbene svečanosti započele su prvim dijelom smotre župnih i crkvenih zborova. Festival je otvoren svečanim misnim slavljem, koje je u katedrali predvodio ekonom biskupije vlč. Josip Grošić u zajedništvu s više svećenika, a liturgijsko pjevanje predvodili su zbor župe sv. Nikole iz Koprivnice i zbor franjevačke crkve sv. Ivana Krstitelja u Varaždinu pod ravnanjem Natalije Imbrišak i Ivana Mežnarića, te uz instrumentalnu pratnju varaždinskog Brass quinteta i orguljašku pratnju maestra Anđelka Igreca.

Nakon mise u katedrali ispunjenoj mnoštvom pjevača i vjernika, na smotri su, izvevši po jednu duhovnu skladbu poznatih skladatelja, osim već spomenutih zborova nastupili župni zborovi iz Kotoribe, Kneginca, Selnice, Donje Dubrave, Svetog Ilije, Murskog Središća, Goričana, župa sv. Nikole i sv. Antuna Padovanskog iz Čakovca, kao i katedralni zbor "Chorus liturgicus", te gostujući župni zbor "Marijini miljenici" iz Gornje Rijeke. Bilo je to izuzetno glazbeno nedjeljno predvečerje ispunjeno slavljenjem Gospodina kroz pjesmu kao dvostruku molitvu i zahvalu.

Na kraju su svim zborovima, dirigentima i orguljašima predvoditelj misnog slavlja Josip Grošić i voditelj biskupijskog Ureda za crkvenu glazbu maestro Anđelko Igrec, kao začetnik i organizator festivala, uručili prigodne zahvalnice, pozvavši sve izvođače na domjenak i druženje u prostore Biskupskog dvora i Svećeničkog doma.

Festival svete Cecilije, nastavlja se idućeg vikenda susretom mladih crkvenih glazbenika, predstavljanjem pjesmarice i smotrom 20-tak zborova i sastava mladih u subotu, te susretom orguljaša i zborovođa i drugim dijelom smotre župnih zborova u nedjelju 21. studenoga.

Jasminka Bakoš-Kocijan

Zbor župe sedam žalosti BDM i sv. Križa iz Kotoribe