Na svetkovinu Krista Kralja održan drugi dio smotre župnih zborova na "Festivalu svete Cecilije"

U nedjelju 21. studenoga, na svetkovinu Krista Kralja, održan je u varaždinskoj katedrali drugi dio smotre župnih zborova u sklopu "Festivala svete Cecilije" Varaždinske biskupije. Uoči smotre održan je u Biskupskom ordinarijatu susret orguljaša i zborovođa, na kojem su sve pozdravili ekonom biskupije vlč. Josip Grošić i voditelj Ureda za crkvenu glazbu mo. Anđelko Igrec, koji se osvrnuo na aktivnosti Ureda tijekom ove godine, među kojima je jedna od značajnijih orguljaška škola, a potaknuo je okupljene i na prijedloge za idući biskupijski festival svete Cecilije. Ekonom Grošić prenio je i pozdrave varaždinskog biskupa mons. Marka Culeja, koji je premda službeno odsutan, u molitvi bio prisutan i povezan sa sudionicima svake od smotra festivala.

Svi su se izvođači potom okupili u katedrali na misnom slavlju, koje je predvodio povjerenik za misije i duhovna zvanja i dugogodišnji misionar u Africi vlč. Antun Štefan. U propovijedi je posvjestio svima okupljenima kako Krist nije samo Spasitelj svega svijeta i svih ljudi, nego je i svojom žrtvom otkupio upravo svakog pojedinog čovjeka koji mu se preda u svojoj poniznosti i povjerenju. Krist je Kralj koji ima vremena i strpljenja za svakog pojedinca, koji mu krene ususret ponizan u ispovijedi i povjeren u euharistiju, kazao je vlč. Štefan u propovijedi.

Za vrijeme svete mise liturgijsko pjevanje predvodili su proslavljeni mješoviti zbor "Josip Štolcer Slavenski" iz Čakovca, polaznici orguljaške škole Varaždinske biskupije te zborovođe i orguljaši iz čitave biskupije. Solisti su bili Blanka Tkalčić i Henrik Šimunković. Velikim zborom ravnala je prof. Dragica Šimunković, a pratili su ga Brass quintet Varaždin i mo. Igrec na orguljama. Za razliku od liturgijskog pjevanja u subotu kada su se okupili mladi, ovaj put je katedrala bila "raspjevana" u "klasičnijem" obliku. Osim "Slavenskog" potom su na smotri nastupili župni zborovi iz Nedelišća, Ludbrega, Preloga, Sv. Jurja na Bregu, Orehovice, Sv. Martina na Muri, Podturna, Male Subotice, koprivničke župe bl. Alojzija Stepinca te katedralni zbor "Chorus angelicus".

Na kraju susreta svim zborovima i njihovim voditeljima vlč. Štefan i mo. Igrec uručili su prigodne zahvalnice za sudjelovanje te za predstavljanje svoje župe, koje je priređeno u vizualnom obliku putem projektora. Također je svakom izvođaču za uspomenu darovana mapa s dizajnom vizualnog identiteta ovogodišnjeg festivala. Susret je zaključen druženjem i domjenkom u prostorijama Svećeničkog doma i Biskupskog dvora.

Jasminka Bakoš-Kocijan

Pjevački zbor J. Š. Slavenski iz Čakovca