Bogojavljenje

Misni proprij

Ulazna pjesma

Evo, dolazi Gospodar, Gospodin; u ruci mu kraljevstvo, moć i vlast. (Usp. Mal 3, 1; 1Ljet 19, 12)

• Evo, dolazi Gospodar (Anselmo Canjuga) PGPN 382.3

Otpjevni psalam - Ps 72, 1-2.7-8.10-13

Klanjat će se tebi, Gospodine, svi narodi zemlje.​

Navještaj datuma Uskrsa

Prema drevnom običaju na Bogojavljenje se navješćuje svetkovina Uskrsa i druge svetkovine. Započinje ovim riječima: Spasenje, kojemu je Bog naumio privesti sve ljude, započelo je utjelovljenjem, a objavilo se potpuno u pashalnom otajstvu Isusa Krista. Poslušajmo, stoga, po drevnom običaju Crkve, navještaj svetkovanja  -  Vazma - nedjelje Uskrsnuća u godini Gospodnjoj 2017.

Navještaj datuma Uskrsa i pomičnih svetkovina, koji se čita ili pjeva na Bogojavljenje potječe iz vremena kada kalendari nisu bili olako dostupni. Bilo je potrebno obznaniti datum Uskrsa unaprijed, jer brojna slavlja liturgijske godine ovise o tom datumu. Iako današnji kalendari donose datum Uskrsa i drugih blagdana liturgijske godine već godinama unaprijed, navještaj na Bogojavljenje i dalje ima svoju vrijednost. On je podsjetnik na središnjost Uskrsnuća Gospodnjega u liturgijskoj godini, i važnost velikih otajstava vjere koja se slave svake godine.

Navještaj može pjevati ili čitati s ambona đakon, kantor ili čitač, obično nakon Evanđelja, ili nakon popričesne molitve.

Pjesma prije Evanđelja - Mt 2,2

Vidjesmo gdje izlazi zvijezda njegova pa dođosmo pokloniti se Gospodinu.

Pričesna pjesma

Vidjeli smo zvijezdu njegovu na Istoku, pa dođosmo s darovima da se poklonimo Gospodinu. (Usp. Mt 2,2)

Hrvatske božićne popijevke (Ivan Golčić)

Prijedlozi ostalih pjesama